czwartek

Ekologia jest ekonomiczna



Produktywność ekologiczne zwłaszcza te sprowadzane z zagranicy nie są tanie, i często ciężko sobie wyobrazić, że ekologiczne życie może być ekonomiczne. 

Nie każdy może sobie pozwolić na bycie "ekskluzywnie" ekologicznym, ale na bycie tak , po prostu zwyczajnie ekologicznym już tak. 

KAŻDY MOŻE BYĆ EKOLOGICZNY TAK PO PROSTU.

W jaki sposób? 


Jest wiele rzeczy, które możemy robić , a które nie dość, że są ekologiczne, to są również ekonomiczne i wkładają nam pieniądze do kieszeni. 

ŚWIATŁO,

 sprzęt elektryczny i elektroniczny, tryb stand by....nie zostawiajmy włączonych tych wszystkich rzeczy,  kiedy ich faktycznie nie używamy :-) 

ŚMIECI 

 segregujmy, część z nich możemy oddać jeszcze do skupu i coś "zarobić" , pamiętając, że " ziarnko do ziarnka, zabierze się miarka" . 

WODA

 Tutaj, jak bogata wyobraźnia, można sobie pozwolić na różne rozwiązania, niekoniecznie używając jednej wody w wannie dla całej rodziny. Na szczęście" wylanie dziecka z kąpielą " już nam nie grozi obecnie, bo hierarchia się zmieniła i to dziecko zapewne brało by kąpiel jako pierwsze. 

Otóż w czasach średniowiecznych, kąpiel była dość luksusowym towarem, wymagającym wiele zachodu i starań, tak więc najpierw do gorącej ,spienionej wody wchodziła głowa rodziny, mężczyzna, jako uprzywilejowany, potem synowie, następnie kobiety w kolejności zgodnej z wyższością w rodzinie, potem dzieci,  a na końcu niemowlęta. Woda była wtedy tak brudna, że można było zgubić w niej dziecko...stąd znana przestroga, by nie wylać dziecka z kąpielą....   Najprostsza metoda na oszczędność wody dzisiaj, to starać się używać jej mniej i uważniej. 

CHEMIA

Nie używajmy środków chemicznych do sprzątania. Sprzątać można roztworem wody z octem, szarym mydłem, sokiem z cytryny czy sodą. Sodę można używać do szorowania, zmiękczania wody.  
Do mycia drewnianych podłóg idelany jest ocet jabłkowy z wodą np.

Soda znakomicie nadaje się również do wybielania ubrań. Jest też świetna do kąpieli jako dodatek. Ocet  usuwa kamień i tłuszcz.  Posiada też właściwości odkazajace.  

Do dezynfekcji prania, ubrań można użyć olejku herbacianego dodając kilka kropli do komory płukania.  ubrania zyskają przy tym przyjemnej woni. Olejek herbaciany mozna również użyć do uzyskania roztworu do sprzątania. Zamiast szkodliwych proszków piorących i płynów, można użyć proszków biodegradowalnych, które są bardzo wydajne,  albo orzechów piorących, jednocześnie zmiękczających ubrania. Nie tylko chronimy siebie przed szkodliwymi właściwościami detergentów, ale i środowisko. 

UBRANIA 

Warto zastanowić się nad kupnem używanego ubrania. Nie dość, że często są świetnej jakości, wiemy, że już się nie rozciągną i nie zbiegną, to często pozbawione są szkodliwych związków powstałych w wyniku produkcji,  na wskutek licznych pran.  Korzystne jest kupowanie używanych ubrań szczególnie dla dzieci, których skóra jest delikatniejsza, jak  również dlatego, że  szybko rosną. Używane zabawki również są zdrowsze .


NIE WYRZUCAJMY 

Nie wyrzucajmy niepotrzebnych rzeczy, można się z kimś wymienić lub oddać za darmo, a wysypisko śmieci, nie powiększy się. 

KOSMETYKI

Nie używajmy kosmetyków i kremów z chemią. Zamiast tego można używać naturalnych produktów jak oliwa z oliwek, olej migdałowy, kokosowy, brązowy cukierk do peelingu stóp i ciała... Masło kakaowe od głów do stóp. Olejek różany do kąpieli, herbaciany....warto sprawdzić i dowiedzieć sie, gdyż możliwości nie brakuje, a nic tak nie szkodzi skórze jak chemiczne dodatki w kosmetykach.  Warto wiedzieć, że często za starzenie się skóry odpowiadają właśnie wszelkie kremy odmładzające. 

KARMIENIE PIERSIĄ 

Karm piersią droga damo . Mleko matki jest najtańszym pożywieniem, do tego nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko, czego nie można powiedzieć o produkowanych  gotowych mieszankach. 

Jest nie zastąpione, i drogocenne, określane bywa białym złotem

OWOCE I WARZYWA 

Kupujmy owoce i warzywa sezonowe u znajomego rolnika. Nie potrzebujesz szukać certyfikowanych warzyw czy owoców, drobni rolnicy często prowadzą działalność w sposób całkiem zdrowy. Trzeba tylko znaleść swoje źródło. 
Ewentualnie te kupione w sklepie  można dokładne oczyścić w roztworze wody z octem a potem wody z sodą oczyszczoną.

UWAGA NA GOTOWCE 

Nie kupujmy półproduktów i produktów wysokoprzetworzonych. Często to one są najdroższe w naszych koszykach zakupowych , a także i one są pełne szkodliwych ulepszaczy,  środków konserwujących i barwników będące przyczyną chorób . 

GOTUJMY SAMI PROSTE DANIA 

Proste potrawy są lepsze od wykwintnych dań z glutamianem sodu dla apetytu.

SŁOICZKI 

 Róbmy przetwory na zimę z sezonowych owoców i warzyw, gdy ich cena jest najniższa. 
Niezapomnijmy o drogocennych kwiatach, które możemy pozbierać  zupełnie za darno gdzieś na wycieczce wiosennej, a z których możemy zrobić wyśmienite soki do zimowej herbatki. 


Fot:pixabay.com


wtorek

Złe wybory


W tym poście napiszę o naczyniu od choppera. Fatalnie wygląda po niedługim okresie użytkowania. 

Jest to dla mnie nauczka, by lepiej przemyśleć zakupy.

Doskonale wiedziałam, że plastik to złe rozwiązanie, z kilku względów, jednak przekonałam samą siebie, że jakoś to będzie...


Jest jak jest: 



Naczynie się rozpadło a zamiennika nie dostanę. 

Oszczędności chwilowe. 

Jak to mawia moja przyjaciółka,
 " biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy " 
Święta prawda. Tanie rzeczy są naprawdę droższe, bo wystarczają na krócej. Tanie rzeczy generują śmieci, złom i odpady a to mało ekologiczne. Aż nie wierzę, ze wciąż łapię się na takie OKAZJE (?)

Teraz będę musiała kupić nowy chopper ponosząc tym samym większe koszty,  lub zrezygnować w ogóle z jego posiadania.

Silnik sprawny trzeba oddać na odpady elektryczne.
 Lepiej kupować szklane naczynia w urządzeniach kuchennych,
 a jeszcze lepiej, dokładnie przemyśleć zakupy. Warto też odłożyć  je w czasie i zebrać większą sumę pieniędzy, by pozwolić sobie na rzecz porządna i trwałą.




Fot. Pixabay&Monika Kamila

wtorek

Samochody przyszłości


Auta na prąd jeszcze nie szybko w Polsce. 

Z pewnością w wielu częściach naszego państwa, wielu ludzi odetchnęłoby z ulgą nie tylko w przenośni ale i naprawdę.

Na to jednak, trzeba będzie jeszcze poczekać. 


Polska zajmuje obecnie 16 miejsce W rankingu Tax&Energy krajów przyjaznych czystej motoryzacji. O ile cały proces czystych aut, w skali świata blokowany wydaje się być przez lobby ropy naftowej, tak  w Polsce mamy jeszcze dodatkowy problem.

Potrzebujemy większych zmian, 

aby projekt elektrycznych aut był skuteczny. Do póki nie będziemy posiadać odnawialnych źródeł energii, zasilanie takiego pojazdu, to będzie przerzucanie emisji spalin z aut na elektrownie węglowe, bo przecież w 95 % opierają się na węglu.

Mam nadzieje, że coraz więcej podejmie się działań w uzyskiwaniu czystej energii.

Fot: pixabay.com


poniedziałek

Życie w zgodzie z naturą




Życie w zgodzie z naturą to bardzo popularne sformułowanie. 

Jest ostatnimi czasy duży nacisk medialny na ekologię i ochronę środowiska. Słyszy się dużo o katastrofach naturalnych i globalnym ociepleniu. Kierunki studiów w kierunku ekologii wydają się być dobrym wyborem. Mówi się, że specjaliści do spraw ochrony środowiska i ekolodzy będą potrzebni w przyszłości jeszcze bardziej, kiedy już rozpoczniemy tą nierówna walkę z efektem tego, co zawdzięczamy naszemu regularnemu zatruwaniu wszystkiego co nas otacza i o ochronę ostatnich skrawków czystej ziemi czy wody. Ekolodzy będą stać na straży porządku z probówkami i odczytami niczym żandarmi. 


 Życie w zgodzie z naturą na dzień dzisiejszy, to mało realny slogan. 


W naszej codzienności ,  każdy chce jeździć do pracy własnym samochodem , choć często szybciej poruszać się środkami publicznymi czy kupować sterty rzeczy, żeby mieć więcej. 
Gdzie jest potrzeba wyrzucać i niszczyć jedzenie, by nie psuć rynków światowych nie mówiąc już o wielkim przemyśle, produkującym rzeczy trwałości rok plus kilka dni, na rzecz utrzymania wysokiej konsumpcji. 

Życie w zgodzie z naturą zarezerwowane jest dla nielicznych już rejonów na świecie. 

 W naszym cywilizowanym świecie możemy jednak działać na rzecz nie niszczenia tej natury, która jeszcze została. 

Dla mnie życie w zgodzie z naturą, to przede wszystkim życie najbliżej natury w harmonii z przyrodą jak i w harmonii z samym sobą. Wiadomo, że przyroda działa na człowieka bardzo pozytywnie, ładuje człowieka swą korzystną energią. 
Już od wczesnej młodości lubiłam pobierać tą energię, która dodawała mi nowych sił do nauki i do pracy.

Miałam szczęście czerpać z tej natury jak do tej pory cały czas, choć połowę życia spędziłam w dużym mieście, a drugą połowę w jednej z największych metropolii na świecie. Teraz upragniony powrót na łono natury, na samą wieś jest coraz bliżej.

Czas zweryfikuje czy wybór byl trafny. 

Jako zwykły, szary człowiek, możemy wiele zrobić w celu ochrony środowiska. Możemy go nie niszczyć, segregować śmieci, nie używać środków chemicznych, kupować przedmioty dobrej jakości i bardziej świadomie, używać toreb materiałowych na zakupy, oszczędzać wodę i nie truć powietrza. Można ograniczyć jazdę samochodem i definitywnie, rzucić palenie papierosów. Spaliny z papierosa i samochodu niewiele się różnią... To drugie znacznie przyczyni się dodatkowo do naszego zdrowia i zapełni portfel zastrzykiem gotówki. Możemy zadbać, by jak najmniej rzeczy trafiło na śmieci, czasami rzeczy nam niepotrzebne mogą się komuś przydać. Trzeba te osoby nieraz znaleźć samemu. Niby niewiele, ale w tym niewiele tkwi moc. 

Ekologiczny tryb życia, może wydawać się trudny, ale tylko na początku. 


wtorek

Oszczędzanie energii


Fot: pixabay.com

Czy świadomie używamy energię?

Może niektórych wydatków moglibyśmy uniknąć? Dla naszych rachunków nie zostaje bez znaczenia, czy np. telewizor chodzi sam sobie, podczas gdy my odkurzamy, czy robimy zupełnie coś innego. Możemy też nieświadomie zostawiać nawet na cały dzień włączone sprzęty, jak komputer czy świecić światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy w danym momencie. Wspomnę również o ładowarkach utknietych na stałe w ścianach. To bije nas nie tylko po kieszeni, ale i niepotrzebnie zatruwa powietrze. Jak mówię, ekologia jest ekonomiczna :-)

Warto zmienić złe przyzwyczajenia na dobre. 

Jakie inne błędy możemy popełniać ? 

piątek

Zapraszam na mój blog Eco i Leo





Ekologia i  lew. 

Lew

- król zwierząt i władca dziewiczych terenów. 

Obrońca czystej wody

przed wszelkimi zanieczyszczeniem i kradzieżą na pustyni, gdzie jest ona 

cenniejsza niż złoto. 


Lew,
 jest obecnie gatunkiem zagrożonym głównie za sprawą kłusownikow, którzy reprezentują nasz cywilizowany świat. Skóra i kości lwa są bardzo pożądane, podobnie jak słonia. Dzikie plemiona traktują jednak lwa z wielkim szacunkiem  i nie robią im krzywdy . 

Lew symbolizuje Boga

moc Boską, potęgę, majestat, pychę, dumę, zwycięstwo, zdrowie, męskość, płodność, odwagę, triumf, działanie, czujność, ruchliwość, światło słoneczne, Słońce, potęgę światła, ogień, wodę, zapalczywość, wściekłość, dzikość, szatana, grzech, smutek, ambicję, umysł, sprawiedliwość, wdzięczność, szczodrość, współczucie. 


Lew kojarzy mi się z wolnością, siłą natury i jej prawem , gdzie główna rolę wiedzie instynkt, prawdziwa potrzeba i życiowa mądrość, a nie egoizm i konsumpcjionizm. 








Fot:pixabay.


Stół wodny Wader

Jak na Wadera przystało, zabawka nie zawiodła.  Wow!  Już powinniśmy dostać jakąś niespodziankę od Wadera za tyle pochlebnych słów,...