Produktywność ekologiczne zwłaszcza te sprowadzane z zagranicy nie są tanie, i często ciężko sobie wyobrazić, że ekologiczne życie może być ekonomiczne.
Nie każdy może sobie pozwolić na bycie "ekskluzywnie" ekologicznym, ale na bycie tak , po prostu zwyczajnie ekologicznym już tak.
KAŻDY MOŻE BYĆ EKOLOGICZNY TAK PO PROSTU.
W jaki sposób?
Jest wiele rzeczy, które możemy robić , a które nie dość, że są ekologiczne, to są również ekonomiczne i wkładają nam pieniądze do kieszeni.
ŚWIATŁO,
sprzęt elektryczny i elektroniczny, tryb stand by....nie zostawiajmy włączonych tych wszystkich rzeczy, kiedy ich faktycznie nie używamy :-)
ŚMIECI
segregujmy, część z nich możemy oddać jeszcze do skupu i coś "zarobić" , pamiętając, że " ziarnko do ziarnka, zabierze się miarka" .
WODA
Tutaj, jak bogata wyobraźnia, można sobie pozwolić na różne rozwiązania, niekoniecznie używając jednej wody w wannie dla całej rodziny. Na szczęście" wylanie dziecka z kąpielą " już nam nie grozi obecnie, bo hierarchia się zmieniła i to dziecko zapewne brało by kąpiel jako pierwsze.
Otóż w czasach średniowiecznych, kąpiel była dość luksusowym towarem, wymagającym wiele zachodu i starań, tak więc najpierw do gorącej ,spienionej wody wchodziła głowa rodziny, mężczyzna, jako uprzywilejowany, potem synowie, następnie kobiety w kolejności zgodnej z wyższością w rodzinie, potem dzieci, a na końcu niemowlęta. Woda była wtedy tak brudna, że można było zgubić w niej dziecko...stąd znana przestroga, by nie wylać dziecka z kąpielą.... Najprostsza metoda na oszczędność wody dzisiaj, to starać się używać jej mniej i uważniej.
CHEMIA
Nie używajmy środków chemicznych do sprzątania. Sprzątać można roztworem wody z octem, szarym mydłem, sokiem z cytryny czy sodą. Sodę można używać do szorowania, zmiękczania wody.
Do mycia drewnianych podłóg idelany jest ocet jabłkowy z wodą np.
Soda znakomicie nadaje się również do wybielania ubrań. Jest też świetna do kąpieli jako dodatek. Ocet usuwa kamień i tłuszcz. Posiada też właściwości odkazajace.
Do dezynfekcji prania, ubrań można użyć olejku herbacianego dodając kilka kropli do komory płukania. ubrania zyskają przy tym przyjemnej woni. Olejek herbaciany mozna również użyć do uzyskania roztworu do sprzątania. Zamiast szkodliwych proszków piorących i płynów, można użyć proszków biodegradowalnych, które są bardzo wydajne, albo orzechów piorących, jednocześnie zmiękczających ubrania. Nie tylko chronimy siebie przed szkodliwymi właściwościami detergentów, ale i środowisko.
UBRANIA
Warto zastanowić się nad kupnem używanego ubrania. Nie dość, że często są świetnej jakości, wiemy, że już się nie rozciągną i nie zbiegną, to często pozbawione są szkodliwych związków powstałych w wyniku produkcji, na wskutek licznych pran. Korzystne jest kupowanie używanych ubrań szczególnie dla dzieci, których skóra jest delikatniejsza, jak również dlatego, że szybko rosną. Używane zabawki również są zdrowsze .
NIE WYRZUCAJMY
Nie wyrzucajmy niepotrzebnych rzeczy, można się z kimś wymienić lub oddać za darmo, a wysypisko śmieci, nie powiększy się.
KOSMETYKI
Nie używajmy kosmetyków i kremów z chemią. Zamiast tego można używać naturalnych produktów jak oliwa z oliwek, olej migdałowy, kokosowy, brązowy cukierk do peelingu stóp i ciała... Masło kakaowe od głów do stóp. Olejek różany do kąpieli, herbaciany....warto sprawdzić i dowiedzieć sie, gdyż możliwości nie brakuje, a nic tak nie szkodzi skórze jak chemiczne dodatki w kosmetykach. Warto wiedzieć, że często za starzenie się skóry odpowiadają właśnie wszelkie kremy odmładzające.
KARMIENIE PIERSIĄ
Karm piersią droga damo . Mleko matki jest najtańszym pożywieniem, do tego nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko, czego nie można powiedzieć o produkowanych gotowych mieszankach.
Jest nie zastąpione, i drogocenne, określane bywa białym złotem.
OWOCE I WARZYWA
Kupujmy owoce i warzywa sezonowe u znajomego rolnika. Nie potrzebujesz szukać certyfikowanych warzyw czy owoców, drobni rolnicy często prowadzą działalność w sposób całkiem zdrowy. Trzeba tylko znaleść swoje źródło.
Ewentualnie te kupione w sklepie można dokładne oczyścić w roztworze wody z octem a potem wody z sodą oczyszczoną.
UWAGA NA GOTOWCE
Nie kupujmy półproduktów i produktów wysokoprzetworzonych. Często to one są najdroższe w naszych koszykach zakupowych , a także i one są pełne szkodliwych ulepszaczy, środków konserwujących i barwników będące przyczyną chorób .
GOTUJMY SAMI PROSTE DANIA
Proste potrawy są lepsze od wykwintnych dań z glutamianem sodu dla apetytu.
SŁOICZKI
Róbmy przetwory na zimę z sezonowych owoców i warzyw, gdy ich cena jest najniższa.
Niezapomnijmy o drogocennych kwiatach, które możemy pozbierać zupełnie za darno gdzieś na wycieczce wiosennej, a z których możemy zrobić wyśmienite soki do zimowej herbatki.
Fot:pixabay.com