Fot: pixabay.com
Czy świadomie używamy energię?
Może niektórych wydatków moglibyśmy uniknąć? Dla naszych rachunków nie zostaje bez znaczenia, czy np. telewizor chodzi sam sobie, podczas gdy my odkurzamy, czy robimy zupełnie coś innego. Możemy też nieświadomie zostawiać nawet na cały dzień włączone sprzęty, jak komputer czy świecić światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy w danym momencie. Wspomnę również o ładowarkach utknietych na stałe w ścianach. To bije nas nie tylko po kieszeni, ale i niepotrzebnie zatruwa powietrze. Jak mówię, ekologia jest ekonomiczna :-)
Warto zmienić złe przyzwyczajenia na dobre.
Jakie inne błędy możemy popełniać ?
Płyta ceramiczna, indukcyjna.
Do gotowania na takich płytach używać należy naczyń o płaskich dnach. Naczynia, które nie przylegają całą powierzchnią dna do płyty zużywają do 50% energii elektrycznej więcej. Najpierw ustawiamy maksymalną moc palnika, po czym zmniejszamy do poziomu, który pozwoli podtrzymywać dalsze gotowanie w temperaturze 100ºC.
Dużą stratą energii elektrycznej jest gotowanie zamrożonych produktów. Najpierw powinniśmy je rozmrozić.
Piekarnik elektryczny.
Do zaoszczędzenia energii elektrycznej może przyczynić się piekarnik z termoobiegiem. Nie powinniśmy zaglądać do środka otwierając drzwiczki zbyt często. Piekarnik można wyłączyć już 5, 10 minut wcześniej gdyż temperatura będzie się jeszcze utrzymywać.
Lodówko-zamrażarka.
Nie powinno się stawiać lodówki w pobliżu urządzeń wydzielających ciepło ani wkładać ciepłych potraw. Rzeczy, które chcemy rozmrozić, warto przełożyć do lodówki, zaoszczędzi to energię.
Warto dobrze wypełnić lodówkę, gdyż pusta lodówka zużywa więcej energii. Można ją wypełnić np. butelkami z wodą mineralną.
Zmywarka.
Dzięki zmywarce oszczędzasz zarówno energię elektryczną, jak i wodę.
Pralka.
W ramach oszczędności warto zaprogramować pralkę na pracę w czasie, gdy energia jest tańsza (o ile posiadamy tańszą taryfę). Oszczędzamy również piorąc przy pełnym bębnie.
Telewizor i sprzęty
Należy pamiętać o wyłączeniu telewizora i sprzętu nagłaśniającego z sieci zamiast pozostawiania ich w stanie „czuwania”. Dioda świecąca się na urządzeniu świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierana jest energia. Tu pomocna okaże się listwa. Jeden guzik i wszystko wyłączone.
Komputer i drukarka
Komputer dobrze wyłączyć, gdy nie jest używany. Drukarkę podłączamy przed użyciem.
Warto wiedzieć, że drukarka atramentowa jest kilkukrotnie bardziej oszczędna pod kątem energii elektrycznej niż laserowa.
Światło
Najlepiej wykorzystać światło naturalne. Jest zdrowe i nic nie kosztuje. Warto malować pomieszczenia na jasne kolory i umieszczać lustra, które je rozświetla. Główna zasada, wyłączyć światło gdy wychodzimy z pomieszczenia.
Ogrzewanie elektryczne.
Korzystając z ogrzewania elektrycznego, należy używać tańszej energii pobieranej nocą.
Sprzęt elektryczny
Warto inwestować w energooszczędny sprzęt. Model A potrzebuje o 15 proc. więcej prądu niż urządzenie A+ i nawet 40 proc. więcej niż A++.
Zmiana taryfy
Dużą oszczędnością może być zmiana taryfy na taką, która jest lepiej dopasowana do naszych potrzeb. Tu każdy musi to sprawdzić sam, co ma do wyboru.
Źródło: Tauron